Pratite nas na

Neviđeni napadi na organizacije civilnoga društva u EU-u: pozivamo sve demokratske snage da djeluju za snažno i neovisno civilno društvo

Izjava civilnog društva

 

Europske organizacije civilnoga društva (OCD) trenutno se suočavaju s napadom bez presedana koji dolaze od strane određenih članova Europskog parlamenta. Napad, koji predvode neki europski zastupnici iz Europske pučke stranke (EPP) i krajnje desnih skupina, potaknut je dezinformacijama. U napadu se koriste pogrešni argumenti kako bi se izmislio skandal, a loše informirani članci u medijima ga dodatno šire i pojačavaju. U vrijeme kada su demokratske vrijednosti narušene diljem Europske unije i njezinih članica, a akteri koji se zalažu za te vrijednosti bivaju sve više napadnuti, ovom obnovljenom ofenzivom na financiranje organizacija civilnoga društva i njihov legitimitet u demokratskom procesu riskira se ne samo daljnje sužavanje europskog građanskog prostora, već i slabljenje demokracije u cjelini.

 

Dezinformacije izabranih zastupnika

 

Dana 22. siječnja 2025. neki zastupnici Europskog parlamenta na plenarnoj su sjednici pokrenuli ciljanu raspravu o javnom financiranju nevladinih organizacija, s fokusom na ekološke organizacije civilnog društva koje primaju operativna bespovratna sredstva u okviru programa LIFE. Rasprava je pokrenula pitanja o legitimnosti dobivanja takvih subvencija za obavljanje svoje misije od Europske komisije. Mnogi zastupnici Europskog parlamenta govorili su u korist prava organizacija civilnoga društva da sudjeluju u demokratskim procesima. Međutim, neki zastupnici u Europskom parlamentu ne slažu se s tim, sugerirajući da je Komisija platila organizacijama za zaštitu okoliša da lobiraju u Europskom parlamentu u njezino ime. Ovaj lažni narativ okuplja protivnike Europskog zelenog plana i obožavatelje teorija zavjere. Zastupnici u Europskom parlamentu pogrešno su iznosili tvrdnje o milijardama eura koji idu organizacijama civilnog društva. Iznesene su lažne tvrdnje da organizacije civilnoga društva nisu propisno koristile Registar transparentnosti iako su mjere transparentnosti Europske unije proizašle iz kampanja civilnoga društva, a organizacije civilnoga društva bile su među prvima koje su ih usvojile kada su uvedene.

 

Zašto bi organizacije civilnog društva trebale dobiti javna sredstva?

 

Fokus trenutnih napada je program EU-a LIFE, glavni instrument financiranja za očuvanje prirode i klimatske akcije, koji ukupno iznosi oko 700 milijuna eura godišnje. U sklopu tog programa Europska komisija dodjeljuje 15,6 milijuna eura godišnje brojnim organizacijama za zaštitu okoliša u skladu s odredbama dogovorenim između Europskog parlamenta i država članica EU-a nakon konkurentnog i otvorenog postupka. Ova sredstva podržavaju neprocjenjivo važnu ulogu civilnoga društva u pružanju na dokazima utemeljenih, znanstveno potkrijepljenih i konstruktivnih preporuka kreatorima politika o pitanjima od značaja za građane.

 

Već se suočavamo s drastičnim nedostatkom tih sredstava za ostvarivanje ciljeva koje podržavaju: stvaranje jednakih uvjeta[1], pomoći oblikovateljima politika u pristupu informacijama, dokazima utemeljenim na činjenicama i najboljim praksama s terena te izražavanje potreba i očekivanja građana u pogledu zdravlja, društvene uključenosti i jednakosti, prava i pravde, promicanja vladavine prava, borbe protiv korupcije i zdravog okoliša za sadašnje i buduće generacije. Milijuni građana podržavaju ove doprinose politikama EU-a kroz nacionalne, regionalne i lokalne izborne jedinice, volontiranje i angažman u zajednici, pružanje usluga i pristup pravima za najranjivije i isključene.

 

Razvoj okvira za civilni dijalog temeljen na članku 11. UEU-a prioritet je za institucije EU-a za snažno civilno društvo u ovom petogodišnjem mandatu. Odgovarajuće financiranje organizacija civilnog društva ključno je da bi se uključile u ovaj dijalog, kao i njihovi članovi diljem Europe. U EU-u je, kao i u svakoj demokraciji, potrebno javno financiranje za potporu radu organizacija civilnoga društva čija su misija i ciljevi jačanje vrijednosti sadržane u ugovorima i Povelji o temeljnim pravima.

 

Karakteristika autoritarnih režima jest da institucije smatraju da nikakva posrednička tijela nisu potrebna i da građane u potpunosti i samo predstavljaju političari koje su izabrali. Doista, trenutna rasprava ilustrira sukob koji je u tijeku između europskih vrijednosti i autokratskih perspektiva.

 

Pozivamo sve demokratske snage da se suprotstave lažnim pričama i dezinformacijama o ulozi organizacija civilnoga društva, da zaštite svoju jedinstvenu ulogu u europskoj demokraciji i da podrže javno financiranje civilnoga društva. Građansko sudjelovanje ključni je stup naših zajedničkih europskih vrijednosti. Pozivamo donositelje odluka da osiguraju čvrst pravni okvir u kojem civilno društvo i organizacije građana mogu napredovati i igrati svoju ulogu u interakciji s kreatorima politika da bi omogućili potpunije informirani proces donošenja odluka.  Demokracija se odnosi na pravo građana da budu kolektivno saslušani u izgradnji uključivog društva i zajedničke europske budućnosti, a propisno financirane neovisne organizacije civilnog društva ključni su alat za to.



[1] Profitno korporativno lobiranje u Bruxellesu neusporedivo je sa zagovaranjem neprofitnih organizacija. Godine 2024. 50 korporacija s najvećim proračunima za lobiranje zajedno je potrošilo gotovo 200 milijuna eura samo na lobiranje u EU-u (66% više nego 2015.), odigralo je odlučujuću ulogu u slabljenju ili odbacivanju mnogih vitalnih politika unutar Europskog zelenog plana, javnog zdravlja i prirodnih resursa za buduće generacije.

Novosti koje bi vas mogle zanimati

Projekti