Krizna stanja poput poplava, humanitarne izbjegličke krize, pandemije ili potresa jasno su pokazala važnost volonterskog angažmana. Upravo su se volonteri našli u prvim redovima zaštite ranjivih skupina, saniranja štete, socijalne i psihološke podrške, stvarajući na taj način i šireći mrežu solidarnosti kroz različite oblike povezivanja i zajedničkog djelovanja za opće dobro.
Kao najčešću motivaciju za uključivanje u volonterske aktivnosti u potresom pogođenom području, krajem 2020. odnosno početkom 2021., ispitanici su naveli solidarnost prema nepoznatima, vlastite vrijednosti/uvjerenja, osjećaj zajedništva, potreba da budu pozitivan primjer drugima i kako bi se osjećali korisno.
Istraživanje je obuhvatilo 255 volonterki i volontera koji su volontirali na terenu, u Sisačko - moslavačkoj županiji, nakon potresa.
Analizu istraživanja možete pronaći ovdje.
Istraživanje je proveo tim projekta Radius V, koji uz Hrvatski centar za razvoj volonterstva čine DKolektiv - organizacija za društveni razvoj, Regionalni volonterski centar Split, Volonterski Centar Udruge Smart, Volonterski Centar Zagreb CCI Hrvatska, PRONI Centar za socijalno podučavanje, ACT Grupa, Grad Rijeka, Grad Split (službena stranica) i Sveučilište u Rijeci / University of Rijeka .
Projekt je sufinanciran sredstvima EU iz Europskog socijalnog fonda.